Jánošíkove dni 2014, Terchová

JÁNOŠÍKOVE DNI 2014

52. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, sa konal v dňoch 24. – 27. júla 2014. Hlavnými organizátormi podujatia boli: Obec Terchová, Žilinský samosprávny kraj – Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina. Už vyše dvadsať rokov má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

V tomto roku sa podujatie nieslo v znamení decembrového historického zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Táto výnimočná skutočnosť zarezonovala už počas prvého dňa „terchovského štátneho sviatku“. Vo štvrtok 24. júla o 17.00 h začínal v Kultúrnom dome A. Hlinku program Ako sa terchovská muzika svetovou stala...

Jánošíkove dni 2014 trval štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nechýbala ani prezentácia iných hudobných žánrov, vernisáže výstav („Košieľka bielená, rubáčik riasený“, jubilujúci fotograf Ivan Köhler), prezentácia ľudových remesiel, hľadanie pokladu, razenie dukáta s motívom Jánošíka, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Pri príležitosti 150. výročia narodenia Andreja Hlinku bola v areáli kultúrneho domu slávnostne odhalená busta tejto výraznej osobnosti novodobých slovenských dejín. Hlinkova busta je darom Matice slovenskej obci Terchová. Spomenúť treba aj slávnostné uvedenie „veľkej knihy“ o zbojníckom kapitánovi Jurajovi Jánošíkovi. Pozoruhodnú publikáciu s objavnými textami a bohatou obrazovou dokumentáciou vydala Matica slovenská a Žilinský samosprávny kraj.

Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutočnil samostatný detský program v réžii Krajského kultúrneho strediska v Žiline. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní v Terchovej. Veľkú pozornosť pútala i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sme zažili, ako už tradične, v piatkový terchovský večer s príznačným názvom „Veruže mi zahraj, terchovská muzika...“, v rámci ktorého sa predstavil folklórny výkvet Jánošíkovho kraja, ako i terchovské muziky z rôznych oblastí Slovenska (25. júla, 20.30 h). Sobotňajší galaprogram v amfiteátri Nad bôrami (26. júla, 20.30 h) bol taktiež venovaný UNESCO, s čím súvisel aj výber účinkujúcich. Predstavili sa v ňom súbory zo Slovenska, Lotyšska, Ukrajiny a Českej republiky, pričom väčšina folklórnych telies pochádza z oblastí, ktoré majú zapísané svoje prvky do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Záverečné slovo v medzinárodnom galaprograme, samozrejme, opätovne patrilo monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru.

52. ročník Jánošíkových dní vyvrcholil v nedeľu 27. júla originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 h), a záverečným programom v amfiteátri Nad bôrami Prechádzky po kraji (14.30 h) – pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. V programe sa predstavili folklórne súbory a skupiny z Terchovej, severného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + Barbora Švidraňová, Ploštín punk a AYA

V rámci 52. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa na piatich pódiách (amfiteáter Nad bôrami, festivalové šapitó, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Relaxačno-informačné centrum, Kultúrny dom Andreja Hlinku) predstavilo takmer 1 100 účinkujúcich zo Slovenska, Ukrajiny, Lotyšska a Českej republiky.

Počas štyroch dní sa folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej zúčastnilo približne 45 000 ľudí. 

Texty k fotografiám Jánošíkovej dni 2014, Terchová

1. Štvrtok 24. júla 2014, KKS v Žiline, vernisáž výstavy tradičného odievania z rôznych

regiónov Slovenska,

2. Štvrtok 24. júl 2014, kinosála KD A. Hlinku v Terchovej, Komorný program venovaný

zápisu do UNESCA,

3. Piatok 25. júla 2014, amfiteáter Nad bôrami, FS Oprášené krpce,

4. Piatok 25. júla 2014, šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami, FS LÍKSME z Lotyšska,

5. Sobota 26. júla 2014, amfiteáter Nad bôrami, Krajský program DsFS,

6. Sobota 26. júla 2014, amfiteáter Nad bôrami, Terchovský symfonický orchester,

7. Sobota 26. júla 2014, areál pred kultúrnym domom, odhalenie busty Andreja Hlinku,

8. Nedeľa 27. júla 2014, kostol sv. Cyrila a Metoda v Terchovej, Sv. omša za nositeľov

ľudových tradícií,

9. Sobota 26. júla 2014, amfiteáter Nad bôrami, Krajský program DsFS,

10. Nedeľa 27. júla 2014, areál pod sochou Juraja Jánošíka, predstavovanie furmanov a

muzík

11. Sobota 26. júla 2014, amfiteáter Nad bôrami o 12,30 hod. - Krajský program DsFS,

12. Sobota 26. júla 2014, relaxačno-informačné centrum Terchovec, vernisáž výstavy

jubilanta Ivana KELLY Kohlera,

13. Nedeľa 27. júla 2014, amfiteáter Nad bôrami, FS Rozsutec zo Žiliny,

14. Nedeľa 27. júla 2014, areál pod sochou Juraja Jánošíka, program DsFS Terchovček

a Chotárik

15. Nedeľa 27. júla 2014, areál pred obecným úradom, konský vozový sprievod,